fallback

Искров готов да понесе лична отговорност за КТБ, но не и да подаде оставка

Управителят на БНБ призова депутатите да стартират процедура за избор на нов гуверньор, за да напусне поста си

16:28 | 24.03.15 г. 19
Автор - снимка
Създател

Управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров е готов да понесе лична отговорност относно дейността на подуправление „Банков надзор“ във връзка със случилото се с Корпоративна търговска банка (КТБ), но няма да подава оставка. По време на първото заседание на временната комисия за КТБ той призова Народното събрание (НС) да стартира процедура за избор на нов гуверньор, за да напусне поста си.

„Никога не съм се месил в правомощията на подуправителя на управление „Банков надзор“, нито в тези на Управителния съвет на БНБ“, отговори Искров на обвиненията, оправени към него, във връзка с това кой следва да носи отговорност за случилото се с КТБ.

Той отсече, че е готов да понесе лична отговорност и добави, че след два месеца трябва да бъде избран нов гуверньор, трябва да се стартира процедура, а не бива да се отлага за есента.

„Оставка се подава от гузност или от страх. Аз не изпитвам гузност или страх. Изпитвам обаче уважение към Народното събрание, което ме е избрало, независимо дали ме харесва някой народен представител или не“, каза Искров.

„Стартирайте процедура за избор на управител на БНБ и съм готов веднага да се оттегля“, призова управляващите гуверньорът на централната банка, който изпълнява дейността от 2003 г. насам.

„Прекалено много обичам БНБ и страната си, за да предизвикам пълен хаос“, заяви той.

„Нямам информация дали в КТБ са извършвани нередности. Не са постъпвали вътрешни или външни сигнали, свързани с неправомерна дейност, осъществявана от банката.“ Това отговори Иван Искров на поставени въпроси по време на заседанието.

Той посочи, че няма информация за вътрешни сигнали, насочени към самия него или до Управителния съвет (УС) на централната банка. По отношение на външните сигнали Искров коментира един, отправен към дейността на „Банков надзор“ от страна на неправителствена организация. По негови думи е била извършена проверка от Европейската комисия (ЕК) по отношение на държавните депозити в КТБ.

„Тъй като министърът на финансите тогава Симеон Дянков имаше отношение към въпроса, се извършиха съответните проверки, на лихвени проценти и други, и се представи отговор от страна на правителството и процедурата бе прекратена“, допълни Искров отговора си на въпросите, зададени от Радан Кънев от Реформаторския блок.

Румен Гечев от БСП изрази несъгласието си, че само подуправителят на управление „Банков надзор“ носи отговорност за банковия надзор, осъществяван от БНБ, като се позова на чл. 2 и чл. 3, т. 16 от Закона за БНБ.

„Няма такава банка в света, в която УС на БНБ да не носи отговорност за работата на банковия надзор“, възмути се депутатът от БСП, като припомни, че голяма част от кредитния портфейл на КТБ са всъщност експозиции към няколко фирми. „Абсурдно е да не допуснем, че УС не носи отговорност.“

Според Гечев сигналите са "очевадни", имайки предвид, че акционерите на КТБ са си раздали кредити в размер 2,5 пъти по-голям от акционерния капитал на банката и че са отпускани заеми на фирми, регистрирани на един и същ адрес.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:49 | 11.09.22 г.
fallback